Ekologická likvidace vozidel – co obnáší a proč je nezbytná?

Nabourané auto, vrak
Ekologická likvidace vozidla je úkon, který čeká každého majitele, jež se svůj automobil chystá vyřadit z provozu. Co vše obnáší? Proč je nezbytná? Shrnujeme základní informace.

Co je ekologická likvidace vozidel

Ze zákona 185/2001 Sb. je ekologická likvidace vozidel povinná. Zjednodušeně vysvětleno je to proto, že na nepojízdné vozidlo se nahlíží jako na nebezpečný odpad. A jako takový se tedy musí i zlikvidovat. Pokud si tedy majitel přeje trvale vyřadit svůj vůz z evidence motorových vozidel, musí jej nechat projít právě tímto úkonem. Není tedy možné si nepojízdný automobil ponechat tzv. na náhradní díly. S protokolem o ekologické likvidaci majitel musí zamířit na příslušný odbor dopravy, kde si může podat žádost o vyřazení silničního vozidla z provozu. Posloupnost úkonů je tedy zřetelná. Nejprve je nutné zavolat či napsat příslušné firmě. Likvidovat autovraky mohou pouze zpracovatelé s příslušnou autorizací, rozhodně vám tak nemůže vyhovět každé vrakoviště.

Jak ekologická likvidace probíhá

Najdete si někoho, kdo od Vás vrak vykoupí. Můžete se podívat třeba na oficiálních webových stránkách Ministerstva životního prostředí, ale službu Vám můžeme nabídnout také my, Eko-Vrak.cz. V případě, že potřebujete nepojízdný vůz dopravit na místo určení a nejste to schopni vlastními silami realizovat, lze se s provozovatelem dohodnout. Zpravidla to není problém, neboť zpracovatelé disponují vhodnou technikou. Je třeba mít občanský průkaz, případně jiný doklad totožnosti, dále si připravte velký technický průkaz. Eventuálně bude nutné mít u sebe rozhodnutí o dědictví, případně i plnou moc majitele, pakliže vy jím nejste a jste oficiálně uváděn pouze jako provozovatel. Vozidlo nemusí mít registrační značky. Typickým případem bývá to, že již jsou v depozitu, což není v této situaci překážkou. Likvidace vozidla je zdarma, tento úkon je od veškerých správných poplatků osvobozen. Dokonce můžete dostat i provizi, u nás se Vám snažíme nabídnout nejlepší cenu na trhu. Zavolejte si pro svoji nabídku na 776 060 561.
Předchozí příspěvek
Průvodce ekologickou likvidací vozidla
Následující příspěvek
Jak se zbavit autovraku? Ekologickou likvidací vozidla
776 060 561